Czy hałas faktycznie zanieczyszcza środowisko?

Podając za Wikipedią, hałas – to zbyt głośne dźwięki w danym miejscu i czasie, odbierane jako bezcelowe, uciążliwe i szkodliwe. Reakcja na hałas w dużym stopniu zdeterminowana jest nastawieniem psychicznym.

Dźwięk jest wrażeniem słuchowym spowodowanym falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym. W przypadku ludzi praktycznie zawsze tym ośrodkiem jest powietrze. Fala słyszalna przez człowieka ma częstotliwość od około 16 do 20 tys. drgań na sekundę. Fale których ludzie nie słyszą, także nie pozostają obojętne dla zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że dźwięk jest wrażeniem.

Czy zatem wrażenie, na dodatek wynikające z nastawienia psychicznego może być traktowane jako zanieczyszczenie? Dodatkowo, dźwięk jest nietrwałym zjawiskiem fizycznym. Zanika stosunkowo szybko po ustaniu źródła i to poza ekstremalnymi przypadkami bez śladu i jakichkolwiek konsekwencji dla otoczenia.

Dźwięk jest postacią energii, która porusza cząsteczki ośrodka i jest rozpraszana w otoczeniu. Jeśli jest energią emitowaną do środowiska w sposób bezcelowy i szkodliwy, z definicji jest zanieczyszczeniem:

Zanieczyszczenie środowiska – stan środowiska powstały przez wprowadzanie do powietrza, wody lub gruntu, substancji lub energii w ilościach i składzie, ujemnie wpływającym na zdrowie człowieka, przyrodę ożywioną, klimat, glebę, wodę lub powodować inne niekorzystne zmiany.

Chociaż hałas nie powoduje widocznych zmian cech fizycznych środowiska, oddziałuje niekorzystnie na zdrowie. O szkodliwości hałasu wiemy od bardzo dawna. W starożytnych Chinach hałas był metodą okrutnych tortur: “Kto obraża Najwyższego, nie będzie powieszony, lecz fleciści, dobosze i heroldzi będą wokół niego czynić hałas dniem i nocą, póki nie padnie martwy, albowiem to jest właśnie najcięższa kaźń”.*

Współczesne badania naukowe potwierdzają cały szereg negatywnych skutków hałasu  na zdrowie człowieka. Hałas powoduje zdenerwowanie, a agresywny – wywołuje stany depresyjne i zaburzenia psychiczne. U dzieci długotrwały hałas powoduje zaburzenia rozwoju umysłowego.

* D.Gwizdalanka, Dźwiękowe wojny, „Ruch Muzyczny” 1987 nr 19, s. 12.

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Collegium Mazovia.

Dodaj komentarz

WARTO WIEDZIEĆ

report_img01

źródło: www.samsung.com

wheel of prosperity

źródło: State of the World's Cities Report 2012/2013