Pasywne budynki biurowe

Projekt ELIA o lokalnej nazwie „New Schaerbeek” (NSBK) dotyczy rozbudowy terenu przemysłowego „Old Schaerbeek” (OSBK), na którym znajduje się narodowe centrum badawcze z dziedziny energetyki oraz centrala nadzoru sieci elektroenergetycznej Belgii.
Nowy budynek pasywny, na planie przypominający literę V, zlokalizowany jest w pobliżu Kanału Brukselskiego przy Quai Monnoyer. Posiada certyfikat BREEAM (ocena bardzo dobra) i zajmuje 10000 m2 powierzchni techniczno-administracyjnej. Oprócz samego budynku zaprojektowano także elementy zagospodarowania działki, takie jak teren składowania kabli elektroenergetycznych oraz zadaszony za pomocą systemu paneli fotowoltaicznych parking samochodowy. Zadbano też o ekologiczne rozwiązania, w tym trzcinowe filtry zużytej wody.

Przemysłowa działka, na terenie której realizowana była nowa inwestycja, otoczona jest od północy kanałem, a od południa rzeką Senne. Elementy architektury krajobrazu utworzono na siatce przekątnych osi w stosunku do siatki głównego budynku, czego efektem są unikalne wrażenia wizualne.

 

09_Elia_Bruksela_Belgia_DO-DRUKU

Plik w formacie PDF -_Elia_Bruksela_Belgia

WARTO WIEDZIEĆ

report_img01

źródło: www.samsung.com

wheel of prosperity

źródło: State of the World's Cities Report 2012/2013