Minister środowiska Maciej Grabowski ogłosił w piątek pilotażowy program wsparcia inicjatyw obywatelskich dla środowiska i zrównoważonego rozwoju. Na pomoc w lokalnych działaniach na rzecz ochrony przyrody NFOŚiGW przeznaczył 5 mln złotych.
Minister powiedział, że resort nie zamierza ograniczać kreatywności działań beneficjentów, tylko czeka na „bardzo różnorodne pomysły” i w ten sposób będzie wspierać postawy obywatelskie.
– Rzecz w tym, że do tej pory programy NFOŚiGW były zdefiniowane – tłumaczył szef resortu środowiska. – Tu filozofia podejścia jest dokładnie odwrotna; tu chodzi o to, że grupy lokalne będą mogły zgłaszać się z jakimkolwiek pomysłem, z inicjatywą obywatelską w zakresie środowiska. I co sobie wymyślą, będzie brane pod uwagę.
Projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany jest do organizacji pozarządowych, nieformalnych grup, takich jak koła gospodyń czy koła przyjaciół wsi i miasteczek, oraz indywidualnych osoby zajmujących się ochroną środowiska w swej okolicy. Wnioski w ich imieniu będą mogły zgłaszać organizacje, które zbiorą co najmniej 20 takich inicjatyw.
Wiceprezes NFOŚiGW Jacek Gdański tłumaczył, że inicjatywy będą finansowane w 100 proc., a formalności zostaną ograniczone do minimum. Dodał, że budżet programu pozwoli na realizację co najmniej 200 projektów.
O wsparcie mogą się starać działania mające na celu m.in. ochronę obszarów przyrodniczych i występujących w nich siedlisk, ochronę zagrożonych gatunków w ekosystemach zastępczych, przywracanie tradycyjnych odmian roślin użytkowych i ras zwierząt gospodarskich, lokalny monitoring przyrodniczy, budowę i modernizację małej architektury turystycznej i edukacyjnej, zachowanie i pielęgnację cennych alei przydrożnych, rozwój i ochronę parków miejskich o znaczeniu przyrodniczym, modernizację lub wyposażenie ośrodków rehabilitacji dla dzikich zwierząt, zagospodarowanie małych zbiorników wodnych, czy lokalne działania przeciwpowodziowe.
Nabór wniosków rozpocznie się 7 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2015 r.
Program zainaugurowano na Uniwersytecie Warszawskim podczas otwarcia debaty „Przez ekologię do wolności. Ruch ekologiczny a 25 lat przemian – refleksje na 25-lecie odzyskania suwerenności Polski”.
(PAP)
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Collegium Mazovia.