Szykujemy się do konferencji

„Miasta i sprawy jego, rozważane przez często zmieniających się dygnitarzy, nie mogły zdobyć się na politykę rozbudowy taką, która pozostawiałaby za sobą trwałe i liczne pamiątki i taką, która nie hamowałaby zamiarów przyszłych pokoleń.”

(inż. Eugeniusz Porębski, 1930)

Słowa inż. Porębskiego wypowiedziane blisko sto lat temu są nadal aktualne. Współczesna wiedza o ekologii jest dogłębna i coraz bardziej powszechna, jednak w Polsce rzadko przekłada się na praktykę. Poszczególne grupy decydentów kreując przestrzeń zurbanizowaną kierują się własnymi celami i niechętnie uwzględniają racje innych lub dobro wspólne.

Główne grupy decydentów to administracja publiczna, inwestorzy i projektanci, w szczególności architekci i urbaniści. Wszyscy oni działają w tej samej przestrzeni miasta, lecz widzą ją z zupełnie innej perspektywy. Kuhn i Garzillo na podstawie swoich badań zauważają, że systemy, w ramach których funkcjonują miasta, kierują się odmienną logiką.

Ekologia Konstruktywnie to projekt uczący modelowej wymiany doświadczeń i widzenia pełnego kontekstu miasta. Dwudniowe spotkania przedstawicieli administracji publicznej, inwestorów i projektantów będą bogate w różne formy zajęć. Odbędą się konferencja, warsztaty, wystawa projektów oraz zajęcia architektoniczne z udziałem młodzieży.

Na miejsce pierwszego spotkania nieprzypadkowo wybraliśmy Wrocław. Uczestnicy poznają wyjątkowy wrocławski model współpracy, a także ocenią efekty jego praktycznego wdrożenia. Za przykład posłuży m.in. przedsięwzięcie pod nazwą Nowe Żerniki.

W części wykładowej zaprezentujemy najnowsze osiągnięcia nauki i praktyki zrównoważonego rozwoju obszarów zurbanizowanych. Zamierzamy podjąć dyskusję, czy zrównoważony rozwój jest rzeczywiście tym, za co będą nam wdzięczne przyszłe pokolenia. Postawimy pytania: czy rozwój zawsze jest dobry, czy ważniejszy jest rozwój czy trwałość jego skutków i czy zrównoważenie jest lepsze od harmonii. Wynikają one z najnowszych dylematów gospodarki światowej i poszukiwań nowego paradygmatu ekonomii opartej na trwałości efektów (Die Gesellschaft für Nachhaltigkeit).

Osią panelu dyskusyjnego konferencji będą projekcje filmów dokumentalnych o najciekawszych projektach miejskich w Europie. Pokażemy wybrane przedsięwzięcia, zaprezentujemy wnioski płynące z ich realizacji i użytkowania. Planujemy premiery filmów dokumentalnych na temat:

  • projektu Eco Village w Bad Belzig w Niemczech,
  • rewitalizacji Hamburg Hafen City,
  • osiedla BedZed Housing w Londynie,
  • kamienicy Daintree Emerald w Dublinie,
  • projekcie Smart City w holenderskim Aarhus,
  • rewitalizacji terenów nadrzecznych Greenfields w Brukseli,
  • inteligentnych budynkach biurowych w Brukseli,
  • projektu bezpiecznego współużytkowania przestrzeni miejskich w miastach holenderskich.

Celem zajęć warsztatowych będzie podjęcie próby zrozumienia ról i zadań poszczególnych gestorów przestrzeni miejskich. Poprzez gry sytuacyjne spróbujemy unaocznić:

  • inwestorom, że celem urzędników nie jest „rzucanie kłód pod nogi” przedsiębiorcom,
  • architektom, że ich idee urzeczywistnią się tylko wtedy, gdy będą się opłacały inwestorom,
  • urzędnikom, że bez zaufania profesjonalistom nie da się wypracować wyjątkowych, zrównoważonych rozwiązań.

Dyskusja z pewnością nie ograniczy się do przykładowych trzech stereotypów polskiej rzeczywistości.

Podczas kolejnych konferencji w Gdańsku i w Warszawie rozwiniemy dyskusję nad teoretycznymi i praktycznymi modelami zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Zaprezentujemy kolejne przykłady najlepszych praktyk z Europy. Ale przede wszystkim będziemy zachęcać decydentów do konstruktywnego dialogu: ekologia konstruktywnie.

Informacje o projekcie i wskazówki dla zainteresowanych uczestnictwem w konferencji znajdują się na stronie www.ekologiakonstruktywnie.pl
Wszelkie pytania prosimy kierować do organizatorów przedsięwzięcia na adres: eko@mazovia.edu.pl

koordynator projektu
arch. Mariusz Szabłowski
Ekologia Konstruktywnie to projekt edukacyjny Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej realizowany we współpracy z Izbą Architektów RP oraz Instytutem Rozwoju Terytorialnego. Jego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w grupach decydujących o kształcie i przyszłości terenów zurbanizowanych.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Collegium Mazovia.

WARTO WIEDZIEĆ

report_img01

źródło: www.samsung.com

wheel of prosperity

źródło: State of the World's Cities Report 2012/2013