W przededniu konferencji projektowych

Na początku roku 2015 – począwszy od marca – w ramach projektu Ekologia Konstruktywnie odbędą się trzy konferencje połączone z sesjami szkoleniowymi, warsztatowymi oraz pokazem filmów prezentujących dobre eko-praktyki w innych krajach europejskich. W związku z tym za chwil kilka ruszymy z rekrutacją. 

Do kogo kierujemy działania projektu Ekologia Konstruktywnie? Naszym głównym odbiorcą mają być decydujący w kwestiach urbanizacji:

  • administracja publiczna, w tym jednostki samorządu terytorialnego,
  • przedsiębiorcy oraz inwestorzy,
  • architekci oraz urbaniści.

Dlaczego realizujemy projekt?

Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych. Jak chcemy to osiągnąć poza organizacją konferencji? Uważamy, że najlepiej działa dobry przykład, dlatego w ramach projektu powstają filmy edukacyjno-informacyjne opisujące udane ekoprzedsięwzięcia w różnych miastach europejskich – zarówno ekowioski, jak i supernowoczesne kompleksy miejskie wybudowane z wykorzystaniem najświeższych technologii. Pracujemy także nad stworzeniem uniwersalnego i skutecznego zestawu zasad zrównoważonego rozwoju na terenach zurbanizowanych, które będziemy intensywnie promować wśród grupy docelowej.

Dodatkowo stawiamy sobie za cele:

  • uświadomienie długofalowej odpowiedzialności spoczywającej w rękach grup docelowych w zakresie wpływu na budowanie (lub hamowanie) zrównoważonego otoczenia,
  • wspieranie działań sprzyjających rozwojowi współpracy między wyznaczonymi grupami docelowymi,
  • nabycie praktycznej wiedzy poprzez wymianę doświadczeń (dobre praktyki z Polski i Europy oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami konferencji),
  • zwiększenie przejrzystości w przepływie informacji między poszczególnymi podmiotami (grupami celowymi),
  • integracja lokalnie działających przedstawicieli grup celowych,
  • wytworzenie u dzieci trwałych nawyków i zachowań ekologicznych oraz zapoznanie ich z ideą zrównoważonego rozwoju,
  • współpraca z lokalnymi społecznościami.

Dlaczego podjęliśmy się realizacji projektu Ekologia Konstruktywnie?

Największym problemem w zakresie zrównoważonego rozwoju jest nie tyle niewystarczająca znajomość samego tematu, gdyż ten jest propagowany i znany coraz szerzej, co brak wiedzy na temat odpowiednich metod i narzędzi obecnie istniejących oraz planowanych, zwłaszcza na poziomie Komisji Europejskiej w kontekście strategii Europa 2020 i nowej polityki Spójności na lata 2014-2020 oraz znajomości dobrych praktyk w zakresie praktycznego, skoordynowanego i holistycznego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju przez poszczególne grupy docelowe, oraz w zakresie rozwiązań dotyczących konstruktywnej interakcji, współzależności i współdziałania wymienionych grup.

Grupy docelowe, dla których przewidziany jest projekt, bardzo często zmuszone są ze sobą współpracować, jednak nader rzadko wykazują się wzajemnym zrozumieniem swoich racji. Architekci-urbaniści, inwestorzy-przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej (każda grupa odrębnie) działają na polu bezpośrednio ich dotyczącym, w podejmowaniu decyzji nie potrafią jednak uwzględnić elementów istotnych z punktu widzenia innej grupy. Zamysłem projektu jest więc stworzenie im niepowtarzalnej i bezprecedensowej okazji wymiany doświadczeń. Jak dotąd tego typu wydarzenia nie miały miejsca.

Z danych zdobytych przez realiztora projektu wynika, iż idea zrównoważonego rozwoju jest ogólnie znana w teorii, natomiast dokładne sprecyzowanie jej zasad, a tym bardziej zastosowanie ich w praktyce, jest nadal na poziomie znikomym. Najczęściej zgłaszanym problemem jest natomiast brak zrozumienia roli, możliwości, ograniczeń i specyfiki pozostałych uczestników procesu, a co za tym idzie, brak jest realnej współpracy między podmiotami (urzędnikami, architektami-urbanistami a przedsiębiorcami-inwestorami). Bez takiej współpracy z kolei, budowanie i wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju nie ma szans powodzenia. Wówczas efektem będą wyizolowane fragmenty noszące znamiona idei zrównoważonego rozwoju, a nie holistyczna, spójna i zintegrowana przyszłość ekologiczna państwa.

W najbliższych dniach rozpoczniemy rekrutację na konferencje. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony WWW oraz do kontaktu:

Biuro projektu Ekologia Konstruktywnie

ul. Sokołowska 161, 08-110 Siedlce

tel.: (25) 633 30 32, w. 68, tel/fax: (25) 633 20 53
eko@mazovia.edu.pl
asystent koordynator projektu: Barbara Baczyńska, tel.: 607 099 969

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa.

WARTO WIEDZIEĆ

report_img01

źródło: www.samsung.com

wheel of prosperity

źródło: State of the World's Cities Report 2012/2013