Żubr ostatecznie wraca do puszczy

Posągowa sylwetka żubra to symbol Puszczy Białowieskiej. Obecność tego majestatycznego zwierzęcia w białowieskim rezerwacie jest zasługą naukowców, którym po 85 latach zmagań udało się zapewnić temu gatunkowi przetrwanie i względne bezpieczeństwo.

W XIX wieku w Puszczy Białowieskiej żubry występowały często. Jednakże w latach dwudziestych XX w. w czasie I wojny światowej żubry białowieskie zostały wytrzebione. Dzisiejsza populacja żubra zapoczątkowana została w 1929 roku i latach następnych za sprawą naukowców, którzy sprowadzili do Polski z ogrodów zoologicznych Szwecji i Niemiec trzy egzemplarze:  samca imieniem Borusse oraz dwie samice o imionach Biserta i Biskaya. Zwierzęta te dały początek stadu żubrów, które możemy podziwiać dzisiaj w Puszczy Białowieskiej.

W 1924 roku powstało nadleśnictwo „Rezerwat”, które było początkiem Białowieskiego Parku Narodowego. W ramach prac nad uratowaniem gatunku (restytucji), pierwsze żubry wypuszczono na wolność w Puszczy Białowieskiej w 1952 roku.

Dziś naukowcy oceniają zgodnie, że odtworzenie populacji żubra i przywrócenie go naturze udało się. Na świecie jest obecnie ok. 5 tys. żubrów, z czego ok. 500 w polskiej części Puszczy Białowieskiej.  Jest to największe żyjące na wolności stado tych zwierząt.

 

Jak powiedział PAP dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk, największym zagrożeniem dla żubrów są choroby i pasożyty (np. w Bieszczadach odstrzelono całe stado z powodu gruźlicy, żubrom zagraża również wirus tzw. choroby błękitnego języka).

„Jednym z ważnych problemów w ochronie żubra jest ograniczona przestrzeń życiowa dla gatunku. Żubr jest największym lądowym zwierzęciem Europy, potrzebującym dużych przestrzeni” – mówił Kowalczyk. Gdzie zatem znaleźć bezpieczną przestrzeń życiową dla żubrów? Według Rafała Kowalczyka potencjalnym miejscem dla żubrów są np. tereny po byłych poligonach wojskowych. (PAP)

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Collegium Mazovia.

WARTO WIEDZIEĆ

report_img01

źródło: www.samsung.com

wheel of prosperity

źródło: State of the World's Cities Report 2012/2013