Co w 2014 r. wiemy o Europie 2020, czyli co UE szykuje dla Europejczyków

Dziś rozumiemy, jak istotne jest systematyczne wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju na całym świecie – to jedyna szansa, by dzisiejsze pokolenia nie zrujnowały Ziemi dla kolejnych. Unia Europejska od lat kładzie duży nacisk na działania zgodne z tą ideą. Jednym z dokumentów ważnych dla realizacji idei zrównoważonego rozwoju jest Strategia „Europa 2020”.

Unia Europejska dokłada starań, by zrównoważony rozwój nie był pustym hasłem i stara się wdrażać te ideę na wielu polach. W 2010 roku parlamentarzyści europejscy radzili nad modyfikacją Strategii Lizbońskiej z 2000 roku wraz z poprawkami do niej z 2005 roku.

3 marca 2010 r. wydano komunikat „Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”. Stwierdzono w nim, iż stawienie czoła wyzwaniom związanym z globalizacja jest możliwe tylko przy ścisłej współpracy państw członkowskich. Tylko wspólnie państwa europejskie mogą pokonać kryzys, kwestie demograficzne (czyli ciążące i polskim politykom starzenie się społeczeństw) oraz koniecznością uważnego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych. Realizacje tych wymagań oparto na trzech priorytetach:

  • wzrost inteligentny (ang. smart growth), czyli rozwój oparty na wiedzy i innowacjach,
  • wzrost zrównoważony (ang. sustainable growth), czyli transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnie korzystającej z zasobów i konkurencyjnej,
  • wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth), czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.
  • Komicja Europejska postanowiła wesprzeć się wskaźnikami, które pomogą monitorować postęp – wyznaczyła 5 celów nadrzędnych, określonych na poziomie całej Unii, w tym:
  • osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia na poziomie 75%;
  • poprawa warunków prowadzenia działalności badawczo–rozwojowej, w tym przeznaczanie 3% PKB UE na inwestycje w badania i rozwój;
  • zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu z poziomami z 1990 r.; zwiększenie do 20% udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii; dążenie do zwiększenia efektywności energetycznej o 20%;
  •  podniesienie poziomu wykształcenia, z naciskiem na to, by zmniejszyć liczbę osób kończących naukę przedwcześnie oraz podniesienie liczby osób z wyższym wykształceniem w grupie wiekowej 30−34 lata.
  • wspieranie włączenia społecznego, zwłaszcza poprzez ograniczanie ubóstwa, mając na celu wyjście ze skrajnej biedy lub wykluczenia społecznego 20 milionów obywateli.

Strategia „Europa 2020” jest realizowana na podstawie Krajowych Programów Reform, które każde państwo członkowskie opracowuje samodzielnie. Dodatkowo Komisja Europejska przygotowała tzw. Inicjatywy przewodnie, realizowane na poziomie UE, państw członkowskich, władz regionalnych i lokalnych. Są to:

  • Unia innowacji – cel to polepszenie warunków do tworzenia innowacji i wykorzystywania innowacyjnych działań do eliminacji najważniejszych problemów społecznych i gospodarczych wskazanych w strategii Europa 2020;
  • Mobilna młodzież – podniesienie poziomu kształcenia na wszystkich poziomach edukacji i szkoleń oraz zwiększanie atrakcyjności europejskiego szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej;
  • Europejska agenda cyfrowa – ujednolicenie rynku cyfrowego (dostęp do szerokopasmowego Internetu) dla osiągnięcia korzyści gospodarczych i społecznych.
  • Europa efektywnie korzystająca z zasobów – wsparcie zmiany w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i efektywniej korzystającej z zasobów środowiska oraz dążenie do wyeliminowania zależności wzrostu gospodarczego od degradacji środowiska przyrodniczego;
  • Polityka przemysłowa w erze globalizacji – poprawa warunków dla przedsiębiorczości, zwłaszcza MŚP oraz wsparcie rozwoju silnej bazy przemysłowej, zdolnej do konkurowania w skali globalnej;
  • Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia – umożliwienie mobilności pracownikom, co ma zwiększyć zatrudnienie, unowocześnienie warunków pracy poprzez stworzenie dogodnego środowiska dla takich działań.
  • Europejski program walki z ubóstwem – zapewnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej poprzez pomoc osobom biednym i wykluczonym oraz umożliwienie im aktywnego uczestniczenia w życiu ekonomicznym i społecznym.
    By realizacja zadań mogła przebiegać bezproblemowo i skutecznie, UE wzmocniła system kierowania działaniami. Rolę „kierownika” powierzono Komisji Europejskiej, która zarządza „Europą 2020” dzięki Zintegrowanym Wytycznym oraz Rekomendacjom Krajowym.

W kwietniu 2011 roku państwa członkowskie przedłożyły KE Krajowe Programy Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. Taka forma deklaracji ma zapewnić trwałe podstawy wzrostu gospodarczego.

Źródła:
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/Strategia%20Europa%202020.pdf
http://ec.europa.eu/europe2020/index_en.htm
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/europe_2020_indicators/headline_indicators
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/Unia%20innowacji.pdf
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=950&langId=pl
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/Agenda%20cyfrowa.pdf
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/resource-efficient_europe_pl.pdf
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/Polityka%20przemyslowa.pdf
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/Umiejetnosci.pdf
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8418/Ubostwo.pdf
www. Wikipedia.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Collegium Mazovia.

WARTO WIEDZIEĆ

report_img01

źródło: www.samsung.com

wheel of prosperity

źródło: State of the World's Cities Report 2012/2013